Wentylacja

Główną przewagą wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej nad tradycyjną wentylacja grawitacyjną jest stałe dostarczanie odpowiedniej ilości świeżego powietrza do pomieszczeń niezależnie od warunków pogodowych.

 

 

DODATKOWE KORZYŚCI PŁYNĄCE Z MONTAŻU REKUPERACJI:
Energooszczędność:
 – oszczędza energię cieplną zużytą do ogrzewania;
 – niższe rachunki za ogrzewanie nawet do 30%.
Zdrowie i komfort:
– stały dopływ świeżego powietrza koniecznego do oddychania;
– eliminuje hałas i przeciągi
– zapobiega zawilgoceniu pomieszczeń i rozwoju toksycznych grzybów i pleśni;
– filtruje powietrze i likwiduje problemy alergiczne dróg oddechowych;
– skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy, dwutlenek węgla, parę wodną, kurz i wiele innych substancji chemicznych wydzielanych z materiałów budowlanych oraz wyposażenia wnętrz;
– zabezpiecza przed insektami.
ZASADA DZIAŁANIA
Zasada działania wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła (rekuperacja) jest stosunkowo prosta. Przez rekuperator (wymiennik ciepła) przepływają dwa strumienie powietrza – jeden to ogrzane powietrze usuwane z domu, drugi to strumień wpływający do urządzenia przez czerpnię w ścianie zewnętrznej lub w dachu. Zanim świeże powietrze dostanie się do domu, nagrzewa się w rekuperatorze ciepłem powietrza usuwanego. Oba strumienie nie mieszają się ze sobą, dlatego do wnętrza domu nie wracają zapachy, kurz i zanieczyszczenia. Podgrzane powietrze tłoczone jest do pomieszczeń czystych, takich jak salon i sypialnie. Zużyte powietrze wyciągane jest przez anemostaty znajdujące się w kuchniach, łazienkach i pomieszczeniach gospodarczych.